Szkocka flaga
Szkocka flaga to krzyż Świętego Andrzeja, lub po szkocku Saltire – biały, przekątny krzyż na niebieskim tle. Uważana jest za najstarszą w Europie, jej pochodzenie jak i nazwa wywodzi się z bitwy która miała miejsce w pobliżu wioski Athelstaneford w 832 roku. Wioska Athelstaneford nie jest zbyt imponująca, ale mieszkając w Szkocji już tyle lat, doszliśmy do wniosku, że warto byłoby odwiedzić miejsce, gdzie wg legendy narodziła się flaga tego kraju. Tym bardziej, że znajduje się ono tak niedaleko Edynburga.
W starym, XVI-wiecznym gołębniku, usytuowanym za kościołem, zostało zaaranżowane mini centrum dziedzictwa szkockiej flagi. Można tu wysłuchać krótkiej prezentacji opowiadającej o powstaniu flagi. Prezentacja dostępna jest w 7 językach w tym w języku polskim.
Obok gołębnika znajduje się punkt widokowy nad którym powiewa szkocka flaga. Można tu usiąść i napawać się widokiem lekko pofalowanych pól, zatoka Forth w oddali i górą Berwick Law (stożek wygasłego wulkanu) na horyzoncie.
Legenda o szkockiej fladze:
Jak dojechać do Athelstaneford.
Niezmotoryzowani mogą się tu dostać pociągiem, od stacji kolejowej w Drem (kierunek North Berwick) do Athelstaneford są około 4km, dlatego najlepszą opcją jest wybrać się tam na wycieczkę rowerową (przewóz rowerów pociągiem w Szkocji (ScotRail) jest bezpłatny, a ścieżki dla pieszych i rowerzystów są dobrze oznaczone). W tej okolicy jest wiele spokojnych, bocznych dróg z małym natężeniem ruchu, które idealnie nadają się do rowerowych przejażdżek.
Centrum szkockiej flagi jest czynne codzienne 9-18 od 1 kwietnia do 31 października oraz w dzień św Andrzeja, który przypada 30 listopada. Wstęp darmowy.
W okolicy Athelstaneford jest jeszcze kilka innych atrakcji, które można przy okazji zwiedzić: Hopetoun Monument, The Chesters Fort oraz Szkockie Muzeum Lotnictwa, natomiast w niedziele na terenie starego lotniska w East Fortune organizowany jest ryneczek na którym można kupić dosłownie wszystko.