Jednorożec to niezwykły symbol Szkocji. Niewiele krajów na świecie może poszczycić się tak pięknym i oryginalnym zwierzęciem w swoim herbie narodowym. Zwierzę narodowe reprezentuje usposobienie kraju, dlatego jego wybór jest niezwykle istotny i wiele znaczący. Jednorożec stał się symbolem Szkocji ze względu na cechy jakie się mu przypisuje, a które jednocześnie bardzo trafnie oddają ducha szkockiego narodu. Symbolizuje suwerenność Szkotów, ich historyczne i obecne dążenie do wolności i niepodległości.
Jednorożec – co to takiego?
Jednorożec to mityczne, baśniowe stworzenie o postaci konia z pojedynczym rogiem na czole. Przypisywano mu wiele wspaniałych cech takich jak dobroć, odwagę, cnotę, czystość, niewinność, sprawiedliwość, ale także siłę, szlachetność, męskość i rycerskość.
To niezwykłe zwierzę pojawia się w podaniach w wielu starożytnych kulturach na całym świecie. Wspomina się o nim także w Biblii i Koranie. W średniowieczu utożsamiano go ze świętością i dziewictwem – był alegorią Jezusa. Nieco później występował także w utworach romantycznych symbolizując niewinną miłość. W różnych kulturach miał nieco inne znaczenie, cechy i symbolikę. Od najdawniejszych czasów jednorożec był jednakże związany z władzą królewską, stanowił symbol niewinności i czystości, a także męstwa, odwagi, władzy, potęgi i męskości.
Uważano także, że jednorożec ma moc uzdrawiania, dlatego też często pojawiał się on jako symbol aptek.
Jednorożec a sprawa szkocka
Mityczne, jednorogie zwierzę zostało uznane za symbol Szkocji, ponieważ reprezentuje sobą cechy z których dumni byli Szkoci – siłę i odwagę. Co jednak ważniejsze, jednorożec symbolizuje wolność i niepodległość, nie może być zniewolony, czy w jakikolwiek sposób ograniczony. Zaciekle walczy o swoją niezależność, woli zginąć niż zostać pojmany. Wszystkie te cechy odnoszą się do walecznego narodu szkockiego.
Jednorożec w szkockim herbie
Jednorożec w szkockiej heraldyce pojawił się około XII wieku. Za rządów króla Wilhelma I znalazł się w królewskim herbie. W herbie Królestwa Szkocji jednorożce występują w roli trzymaczy heraldycznych, czyli zwierząt podtrzymujących tarczę herbową na której znajduje się czerwony lew.
Herb w takiej postaci przetrwał do 1603 roku, czyli do czasu Unii Koron – przymierza między Szkocją a Anglią. Po śmierci królowej Elżbiety I, jej kuzyn król Szkocji Jakub IV Stuart, został także królem Anglii i Irlandii jako Jakub I Angielski. Był to początek unii personalnej między Szkocją i Anglią, a to przyczyniło się do konieczności zmiany herbu, który odzwierciedlałby zjednoczone królestwo. Jednego z jednorożców zamieniono na lwa, który reprezentuje Anglię w brytyjskim godle.
Istnieją różne wersje herbu Wielkiej Brytanii w zależności od tego przez jaką administrację są używane. W wersji brytyjskiej jednorożec znajduje się po prawej stronie i nie ma korony, natomiast w wersji szkockiej jednorożec w koronie znajduje się po lewej stronie.
W wyniku Aktu Unii z 1707 roku, czyli unii realnej między Anglią i Szkocją, powstało jedno państwo – Królestwo Wielkiej Brytanii. Unia ta trwała do 1800 roku, gdy do Królestwa włączono Królestwo Irlandii w wyniku czego powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wszystkie te zmiany musiały być odzwierciedlone w herbach, dlatego też zmieniały się one dość często.
Jednorożec – symbolika szkocka
W wielu wyobrażeniach / rysunkach (w tym także na herbie) jednorożec ukazany jest w łańcuchach. W ludowych podaniach mówiono bowiem o tym, że wolno biegający jednorożec to groźne zwierzę. Inni widzą w tym symbol zniewolenia Szkocji. Jeżeli jednak lepiej się przyjrzeć okazuje się, że łańcuch jest zerwany. Świadczy to o sile, temperamencie i determinacji tego zwierzęcia, które jest nieokiełznane, potężne i nigdy się nie poddaje.
Utożsamiając Szkocję z jednorożcem, to taki wolny, nieokiełznany jednorożec był niebezpieczny, trudno nad nim zapanować. Taka właśnie była Szkocja w oczach Anglików, którzy nie mogli jej sobie podporządkować. Dla kraju tak dumnego i zaciekle walczącego o swoją niepodległość, jednorożec to najlepsze zwierzę symbolizujące wszystkie cechy tego narodu.
Według mitologii celtyckiej, jednorożec i lew były uważane za wrogów. Co więcej, uważano że jednorożec był jedynym stworzeniem, które mogło pokonać króla zwierząt – lwa. A ponieważ lew był symbolem Anglii, dlatego też Szkoci wybrali na symbol swego kraju postać która mogła go pokonać.
Jednorożec – symbol Szkocji – gdzie można go znaleźć?
W związku z dość długą historią istnienia jednorożca w szkockiej heraldyce i ludowych podaniach, na jego wizerunki można natknąć się w wielu miejscach. Trzeba ich jednak uważnie wypatrywać, ponieważ czasami nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Postacie jednorożca w Szkocji można znaleźć w wielu miejscach:
- Dalgeite Castle – rzeźby przy wejściu do zamku
- HM Frigate Unicorn – Dundee – najstarszy drewniany okręt wojenny o nazwie „Jednorożec„
- Stirling Castle – w dawnej siedzibie królów szkockich można oglądać rzeźby, arrasy i godła z uwiecznionymi na nich jednorożcami
- St Andrews University
- The Stables, Cromarty, Black Isle
- Springburn Park, Glasgow – Doulton Unicorn
- Linlithgow Palace – Kings Fountain – niezwykła fontanna na dziedzińcu pałacu udekorowana jest rzeźbami jednorożców trzymających szkocki herb.
- Mercat Cross w Prestonpans, Culross, Dunfermline, Jedburg, Melrose, Crail, Cupar, Inverness i Falkland – krzyże targowe były często zwieńczane rzeźba jednorożca. Można je wypatrzeć w wielu miastach.
- Mural – Bordalo II Unicorn, 62 Union Str, Aberdeen – w sztuce nowoczesnej również uwiecznione są jednorożce
Jednorożec – symbol Szkocji w Edynburgu
W samym Edynburgu wizerunków jednorożca można doszukać się w wielu miejscach. Dlatego też podczas następnego spaceru po mieście podnoście głowy i wypatrujcie tego niezwykłego symbolu narodowego.
- Pałac Holyroodhouse – nad wejściem do pałacu i nad wejściem do Queen’s Gallery
- Zamek Edynburski – w kilku miejscach na terenie zamku można wypatrzeć królewskie jednorożce
- The Thistle Chapel, St Giles Cathedral
- Mercat Cross, Royal Mile
- Craigmillar Castle
- Mason’s Pillars, The Meadows
- Mural – na rogu Leith Walk i Albert Str
Jednorożec został symbolem Szkocji ponieważ idealnie odzwierciedla cechy szkockiego narodu – moralność, odporność, patriotyzm i walkę o niepodległość. Podobnie jak Szkoci jest dumny i nieposkromiony. Biorąc pod uwagę historię Szkocji i jej nieustanną walkę z Anglią, jednorożec wydaje się być idealnym wyborem symbolu narodowego, który zaciekle walczy o swą wolność zarówno w przeszłości jak i obecnie.
7 komentarzy
Nie miałam pojęcia, że jednorożce są symbolem tego kraju. Ale muszę przyznać, że wybrali sobie całkiem przyjemny symbol 🙂
🙂 Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego o Szkocji 🙂 Tak, to piękny i intrygujący symbol kraju 😉
Ale ciekawe, nie miałam o tym pojęcia! Dla mnie jednorożec zawsze był synonimem delikatności, wrażliwości, czegoś dobrego i wyjątkowego, więc ciekawe jak Szkocie nieco inaczej charakteryzują go jako symbol 🙂
Bardzo się cieszę, że wpis Ci się podobał i że dowiedziałaś się czegoś nowego o tym mitycznym stworzeniu:) Jednorożec ma wiele znaczeń, a dla Szkotów jest symbolem wolności, niezłomności i dążenia do niepodległości 😉
## Comment SPAM Protection: Shield Security marked this comment as „Trash”. Powód: Failed AntiBot Verification ##
Dziękuję za tak piekny opis .Czy zwróciłas uwagę ,że ten jednorożec w wersji angielskiej ma łańcuch uwolniony ,a w wersji szkockiej mocno wbity w ziemię na znak zniewolenia ?
W szkołach podstawowych dzieci wierzą ,że w Szkocji w górach żyją jednorożce ❤️
Piękna legenda .
Jeszcze raz dziękuję za ten piękny,ciekawy artykuł i czekam na więcej 🥰😘
pozdrawiam serdecznie
Tak, widziałam ten detal dotyczący łańcucha i pisałam o tym we wpisie 😉 Bardzo się cieszę, że wpis się podobał 🙂
Kolejna dawka wiedzy o tym pięknym kraju. Dzięki.