Ciekawostki o Edynburgu to kilka niezwykłych faktów o tym fascynującym mieście. Bo czy wiedzieliście, że znajdowały się tu pierwsze na świecie drapacze chmur, że mieszka tu najbardziej zakolczykowana kobieta na świecie, albo że to w Edynburgu narodził się pierwszy odtwórca roli Jamesa Bonda? Zapraszam po te i inne ciekawostki o Edynburgu.
Mam nadzieję, że ciekawostki o Edynburgu, które zebrałam, zainteresują Was równie mocno jak mnie i nie raz uniesiecie brew ze zdziwienia 😉 Zapraszam!
Ciekawostki o Edynburgu
Miasto pełne historii i zabytków
Stare i Nowe Miasto w Edynburgu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast 75% edynburskich budynków jest wpisana na listę zabytków. Na listę UNESCO wpisany jest także Forth Bridge – most kolejowy nad zatoką Forth.
Wyspa na którą można wejść na pieszo
Na obrzeżach Edynburga znajduje się wyspa na którą można wejść suchą nogą! Wyspa Cramond to wyspa pływowa, czyli taka na którą przejście odsłania się podczas odpływu.
Edynburg jako inspiracja dla pisarzy
Niezwykła atmosfera miasta, jego architektura, brukowane uliczki i tajemne cmentarze były inspiracją dla wielu pisarzy. Edynburg był miejscem narodzin takich fikcyjnych postaci jak Harry Potter, Sherlock Holmes czy inspektor Rebus.
Czerwona dzielnica – mniej chlubna strona miasta
Urocza, pełna życia i licznych pubów Rose Street znana była niegdyś jako czerwona ulica Edynburga. Znajdowało się tu około 100 domów publicznych.
Edynburg – miejsce pochodzenia gwiazd
W Edynburgu urodził się znany aktor, pierwszy odtwórca roli James Bonda – Sean Connery. W najmłodszych latach swego życia mieszkał na Fountainpark i pracował jako mleczarz.
Edynburg – najbardziej zielone miasto w UK
W Edynburgu jest 112 parków, dzięki czemu zostały okrzyknięty najbardziej zielonym miastem Wielkiej Brytanii. Przypada tu więcej drzew na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym mieście w UK.
Sir Pingwin – ciekawostki o Edynburgu
W edynburskim zoo żyje pingwin, któremu został nadany tytuł szlachecki. Pingwin nazywa się Sir Nils Olav, a jego zadaniem jest przeprowadzanie inspekcje gwardii norweskiej, gdy ta przyjeżdża do miasta(!).
Pomniki w Edynburgu
Pomnik Królowej Wiktorii przy Great Junction Street to jedyny pomnik kobiety w mieście. Nie jest to jedyna ciekawostka dotycząca pomników w Edynburgu – okazuje się bowiem, że w mieście jest więcej pomników zwierząt niż ludzi. Najlepszym tego przykładem jest pomnik pieska Bobby, który przez kilkanaście lat czuwał przy grobie swego pana.
Ile kolczyków można mieć na ciele – rekord Guinnessa
Żyje tu najbardziej zakolczykowana kobieta na świecie. Możecie ją spotkać na Royal Mile. Elaine Davidson pochodzi z Brazylii i ma na swoim ciele ponad 11 000 kolczyków (!).
Abyś nie spóźnił się na pociąg – ciekawostki o Edynburgu
Zegar na największym hotelu przy Princes Street – Balmoral spieszy się o 3 minuty. Jest to celowy zabieg, aby podróżni nie spóźniali się na pociągi. Dworzec kolejowy Waverley znajduje się u stóp hotelu. Jedynym dniem, gdy zegar pokazuje prawidłowy czas jest 31 grudnia – Hogmanay – szkocka nazwa Sylwestra.
Interesują Cię ciekawostki o Edynburgu?
Przeczytaj o Sekretach Princes Street
A przy okazji czy wiesz, że główny dworzec kolejowy w Edynbugu – Waverley nazwano tak na podstawie powieści Sir Walter Scotta pod takim właśnie tytułem.
Edukacja w Edynburgu – ciekawostki
Uniwersytet edynburski to jedna z najlepszych placówek naukowych na świecie. Jej mury opuściły takie znane postaci jak Charles Darwin, Conan Arthur Doyle, Alexander Graham Bell czy David Hume.
Pierwsze drapacze chmur na świecie – ciekawostki o Edynburgu
Edynburg był pierwszym miastem na świecie, gdzie budowano „drapacze chmur„. Kilkunastopiętrowe budynki istniały tu już w XVII wieku. Takie rozwiązanie wynikało z braku miejsca na skrawku ziemi otoczonym murami miejskimi. Jednocześnie w Edynburgu powstało także podziemne miasto, które zostało utworzone w związku z ukształtowaniem terenu wzdłuż Royal Mile. Z braku miejsca do budowy domów, ludzie szukali miejsca kopiąc pomieszczenia i tunele w zboczach Royal Mile.
Royal Mile ma faktycznie nieco ponad milę długości, ciągnie się od zamku do Pałacu Holyrood. Ulica została opisana przez Daniela Defoe jako najpiękniejsza ulica na świecie.
Obecnie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Edynburgu jest Martello Court – wieżowiec w dzielnicy Muihouse przy Pennywell Gardens w północno – zachodniej części miasta. Budynek ma 23 pietra i wysokość 64 metrów. W latach 70-tych XX wieku nosił niechlubny przydomek Terror Tower, ze względu na bardzo wysoką przestępczość w okolicy. W ostatnich latach nastąpiła pewna rewitalizacja tych terenów, jednak do dziś dzielnica ta nie cieszy się dobrą sławą.
Straż pożarna – ciekawostki o Edynburgu
Edynburg był pierwszym miastem na Wyspach Brytyjskich, które posiadało zorganizowaną jednostkę straży pożarnej. Pierwsza remiza strażacka w Edynburgu powstała w 1824 przy Rose Street i miała przede wszystkim chronić domy na Nowym Mieście. W skład jednostki wchodziło 12 strażaków wyposażonych w ręczny wózek z wodą.
Krajobraz uformowany przez wulkany i lodowce
Zamek edynburski stoi na wygasłym wulkanie. Natomiast na jego terenie znajduje się najstarszy budynek w Edynburgu – St Margaret’s Chapel z XI wieku. Wzgórze zamkowe to nie jedyny stożek wulkaniczny w mieście. Innym wygasłym wulkanem, który góruje nad miastem jest Arthur’s Seat, czyli Góra Artura.
Krajobraz miasta został natomiast ukształtowany przez lodowiec. To dzięki niemu powstała forma terenu zwana Craig & Tail, na której obecnie leży główna ulica Starego Miasta – Royal Mile. To właśnie dzięki działalności lądolodu możliwe było w późniejszym czasie wykopanie podziemnego miasta w miękkim materialne, który naniósł tu lodowiec.
Edynburg – miasto koncertów i kultury – ciekawostki
Edynburg słynie z wielu festiwali. W sierpniu miasto przekształca sie w jedna wielka estradę z całym mnóstwem wszelkiego rodzaju spektakli. Podczas tego wydarzenia liczba ludności Edynburga rośnie czterokrotnie (!).
Pośród wielu wydarzeń kulturalnych, Edynburg był między innymi gospodarzem Eurowizji w 1972. Koncert odbył się w Usher Hall.
Edynburg był także tłem wielu filmów, w tym najnowszej produkcji – Szybcy i Wściekli 9.
Pogoda w Edynburgu
I na koniec ciekawostka klimatyczna. Najwyższą temperaturę w Edynburgu zanotowano w sierpniu 1975 roku, gdy słupek rtęci sięgnął 31,4st C. Najchłodniej było natomiast w grudniu 2010, gdy temperatura spadła do -14,6st C.
Mam nadzieję, że zainteresował Was ten wpis i że dzięki niemu dowiedzieliście się czegoś ciekawego o Edynburgu. Jeżeli znacie jakieś ciekawostki, które tu pominęłam, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
Pozdrawiam!
7 komentarzy
Niewątpliwie ciekawe miasto!
Edynburg kusi mnie od dawna, ale tylu ciekawostek nie znalam! Muszę się wreszcie wybrać!
Miasto kryje wiele tajemnic i jest bardzo ładne, także zapraszam! 🙂
Piękne miasto, chętnie bym odwiedził 🙂
Zapraszam! 🙂
Arthur’s Seat to Tron Artura.
Tak, ale jak wspomnialam we wpisie, w potocznej mowie to po prostu gora Artura 😉