Cammo Estate w Edynburgu to rozległy park, powstały w miejscu dawnej posiadłości ziemskiej. Jest to miejsce idealne na spacery, przejażdżki rowerowe, jogging czy inną formę aktywności fizycznej. Warto wybrać się tutaj także po to, aby zapoznać się z historią tego miejsca. Cammo Estate znajduje się w północno zachodniej części miasta w pobliżu Cramond.
Cammo Estate w Edynburgu
Pierwsze wzmianki o Cammo Estate pochodzą z XIV wieku, kiedy to ziemie te należały do opactwa Inchcolm. Jednakże udokumentowana historia posiadłości i jej budynków rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku. Dziś na terenie parku można natknąć się na ślady dawnej świetności tej posiadłości. Są to głównie ruiny znajdujących się tu niegdyś budynków.
Cammo Estate – Cammo House
Głównym elementem posiadłości była okazała rezydencja, którą otaczał starannie zaprojektowany park. Pierwszy właściciel Cammo Estate – John Menzies zlecił budowę domu na terenie jego posiadłości w 1693 roku. Pierwotny dom posiadał 14 sypialni oraz pokoje które pełniły różne inne funkcje np. palarnie, pokój bilardowy itp. Ponadto znajdowały się tam kuchnie, piwnice i pokoje dla służby. W kolejnych latach dwór został znacznie rozbudowany, dobudowano trzypiętrowe skrzydła. W okresie swej świetności dom miał ponad 50 pokoi, a właściciele zatrudniali 22 osoby służby domowej (!). Natomiast do utrzymania posiadłości, parku i ogrodu aż 9 ogrodników i 7 robotników.
Cammo House – upadek
Na początku XX wieku posiadłość zakupiła rodzina Clark, która okazała się być ostatnimi właścicielami tych ziem. Margaret Clark Tennent po rozwodzie podróżowała ze swoimi dwoma synami po świecie, jednak ostatecznie wróciła na przedmieścia Edynburga i mieszkała w domu w Cammo. Pani Tennent była bardzo ekscentryczną osobą, ubierała się na czarno, jeździła czarnym samochodem i rzadko opuszczała posiadłość. Dlatego też zyskała przydomek – Czarna Wdowa. Pani Tennent zwolniła prawie całą służbę, natomiast po śmierci (1955) została pochowana w nieoznaczonym grobie gdzieś na terenie posiadłości.
W czasie II wojny światowej, dom przejęło wojsko, a rodzina mieszkała w pobliskim domu klubu golfowego. Po wojnie dom zwrócono rodzinie, jednak ta nie wróciła do niego, lecz mieszkała w niewielkim domku. Dworek pozostawiony bez opieki z całym cennym wyposażeniem szybko niszczał.
Posiadłość odziedziczył Percival Maitland-Tennent, który jednak niezbyt przejmował się domem. Percival mieszkał w stróżówce, a dom popadał w ruinę. Zamieszkiwały go i niszczyły liczne psy, którymi Percival się zajmował. Ponadto dom stał się celem złodziei, którzy wielokrotnie go plądrowali.
Percival w swoim testamencie przekazał dom organizacji National Trust for Scotland (1975), aby ta zajęła się posiadłością. Jednakże ze względu na bardzo zły stan w jakim znajdował się budynek, nie udało się go odrestaurować. Po dwóch kolejnych pożarach nieruchomość przekazano miastu w 1980 roku. Ze względów bezpieczeństwa znaczną część budynku rozebrano i pozostawiono jedynie fragment murów, które możemy dziś oglądać.
Kanał
Kanał stanowił element dekoracyjny parku, było to bardzo popularne wśród założeń parkowych w Szkocji na początku XVIII wieku. Po kanale można było pływać łódką, a zimą stanowił miejsce do gry w curling.
Walled Garden
Ogród otoczony kamiennym murem był niezwykle popularnym elementem wielu mniejszych i większych posiadłości ziemskich. Uprawiano w nich warzywa i owoce na potrzeby domu. Mur chronił znajdującą się wewnątrz niego roślinność przed wiatrem i mrozem. Przede wszystkim jednak kamienny mur dookoła ogrodu sprawiał, że panował w nim specyficzny mikroklimat. Temperatura wewnątrz takiego ogrodu może być nawet o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz. Dzięki temu można było uprawiać tu rośliny, które nie urosłyby w normalnych warunkach. I tak w ogrodzie na terenie posiadłości Cammo uprawiano między innymi brzoskwinie, winogrona i morele. Ogród założono na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak na początku XX wieku został zaniedbany i zarósł.
Cammo Tower
Czteropiętrowa wieża jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym punktem na terenie Cammo Estate. Wieżę wybudowano na początku XIX wieku jako wieżę do magazynowania wody.
Stajnie
W pobliżu domu znajdowały się oczywiście stajnie. Ten elegancki, jak na stajnię, budynek mógł pomieść około 7 koni, powozy, niewielką kuźnię oraz pomieszczenia dla służby.
Cammo Lodge – Vistior Centre
Przy głównym wjeździe na teren posiadłości znajdował się niewielki dom – stróżówka. Budynek pochodzi z końca XIX wieku i jest dobrym przykładem tego typu budynków z tego okresu. Wewnątrz znajduje się niewielkie centrum informacji oraz toalety. W Cammo Lodge zgromadzono kilka eksponatów znalezionych na terenie posiadłości.
Rezerwat Przyrody – Cammo Estate
Cammo Estate stanowi także rezerwat przyrody, dzięki czemu teren ten jest chroniony, głównie przed zabudową rozrastającego się miasta oraz chroni lokalną dziką przyrodę. Na terenie parku znajduje się wiele starych drzew, które stanowią siedlisko dla owadów i ptaków oraz niewielkich ssaków. Natomiast nad wodą można spotkać czaple lub zimorodka. Dawne pola przekształcono w łąki, gdzie mogą żerować trzmiele i pszczoły oraz drobne ptaki.
Cammo Estate w Edynburgu – informacje praktyczne
Na terenie posiadłości wyznaczone są wygodne ścieżki. Tu i ówdzie ustawione są ławki, gdzie można usiąść i odpocząć.
Toalety znajdują się jedynie w Visitor Centre – godziny otwarcia: czwartek 13-16 i niedziela 14-16.
Na spacer po Cammo Estate warto zabrać z sobą coś do picia i ewentualnie jakieś przekąski, ponieważ na terenie parku, ani w pobliżu nie ma żadnych sklepów. Mini kawiarnia na kółkach znajduje się obok głównego wejścia, przy Visitor Centre.
Cammo Estate w Edynburgu – jak dojechać
Autobusem
Do Cammo Estate można dojechać autobusem nr 47 na Cammo Terminus i przejść uliczką przez nowo wybudowane osiedle do parku. Można dojechać także autobusem 43 od strony Queensferry Rd. Trzecia opcja to autobus 31, należy wysiąść na Maybury Rd na przystanku Craigs Rd i dojść do Parku Cammo Walk (asfaltowa uliczka wyłączona z ruchu samochodowego.
Samochodem
Najłatwiej do Cammo Estate dojechać samochodem. Znajdują się tu dwa parkingi: północny i południowy, postcode – EH4 8AP i EH4 8AW, dojazd od Queensferry Rd lub Maybury Rd.
Rowerem
Teren Cammo Estate jest świetny na przejażdżki rowerowe, szczególnie z małymi dziećmi. Stosunkowo płaskie, równe i szerokie alejki parkowe są doskonałe na takie wycieczki. Sam dojazd do parku rowerem nie jest tak łatwy. Teren otoczony jest ruchliwymi ulicami. Z centrum najlepiej kierować się ścieżką rowerową nr 1 w stronę South Queensferry i przy Cramond Brigg odbić w lewo w ścieżkę nad rzeką, przejść Queensferry Rd w lewo, po czym skręcić ponownie w Strathalmond Rd i jechać nią tak jak prowadzi aż do Cammo Rd, skręcić w prawo i na wprost znajduje się główne wejście do parku przy Cammo Lodge. Jest to droga z centrum, może nieco naokoło, ale prowadzi ona ścieżkami rowerowymi wolnymi od ruchu i uliczkami osiedlowymi.
Wyświetl większą mapę