Wycieczka rowerowa do North Queensferry to ciekawa trasa na początek rowerowej przygody w Szkocji. Zdecydowanie warto wybrać się rowerem nad zatokę, odwiedzić malownicze South Queensferry, przejechać mostem Forth Road Bridge, a być może nawet zajrzeć rekinowi w oczy?
Wycieczka rowerowa do North Queensferry – zarys trasy
Edynburg ma do zaoferowania wiele świetnych ścieżek rowerowych. W mieście znajduje się ponad 170 km tras rowerowych wolnych od ruchu samochodowego. Stanowią one wspaniałe miejsce na przejażdżki rowerowe. Przede wszystkim jednak to idealne trasy do szybkiego i sprawnego przemieszczania się rowerem po mieście.
Dowiedz się więcej o tym jak jeździć rowerem po Edynburgu
Trasa rowerowa do North Queensferry prowadzi krajową ścieżką rowerową nr 1. Trasa jest wygodna, na całej długości asfaltowa (wyjątek stanowi teren Dalmenty Estate, jeżeli zdecydujecie się na powrót tą trasą jest tu nieco szutrowych, kamienistych odcinków). Jeżeli chodzi o stopień trudności to wycieczkę rowerową z Edynburga do North Queensferry zaliczyłabym do takich o średnim stopniu trudności.
Długość trasy z Edynburga do North Queensferry to niecałe 20km. Jeżeli zdecydujecie się zrobić całą trasę z powrotem do Edynburga wtedy musicie przygotować się na pokonanie około 40 kilometrów.
Ścieżka rowerowa nr 1 (National Cycle Path 1) biegnie z Dover do Tain na północy Szkocji. Ścieżka ta jest częścią trasy rowerowej Euro Velo 12 – szlaku rowerowego dookoła Morza Północnego. Ta długa trasa zaczyna się na Szetlandach i biegnie przez Orkady, Szkocję, Anglię, Belgię, Holandię, Danię, Szwecję, aż do Bergen w Norwegii.
Trasa wycieczki do North Queensferry prowadzi z centrum Edynburga (jako punkt startowy wybrałam stację Haymarket) w kierunku zatoki, przez South Queensferry i most Forth Road Bridge. Przez Edynburg trasa w znacznej części prowadzi ścieżką wybudowaną w miejscu dawnej linii kolejowej, a następnie spokojnymi, osiedlowymi uliczkami i bocznymi drogami.
Główną atrakcją wycieczki rowerowej do North Queensfery jest niewątpliwie przejazd mostem nad Zatoką Forth. Z Forth Road Bridge rozpościerają się wspaniałe widoki na obie strony zatoki oraz dwa inne mosty – kolejowy Forth Bridge i nowy most samochodowy – Queensferry Crossing.
Drogę powrotną do Edynburga proponuję przejechać przez spokojną, zieloną posiadłość Dalmeny położoną nad samą zatoką.
Wycieczka rowerowa do North Queensferry – dla kogo?
Trasa z Edynbuga do North Queensferry jest niezbyt trudna, choć znajduje się na niej kilka podjazdów, które dla niektórych mogą okazać się wymagające. Na trasie w jedną stronę jest do pokonania około 150 metrów w pionie. Z trasą powinny poradzić sobie jednak osoby, które jeżdżą na rowerze częściej niż raz do roku po parku. Jeżeli trasa w tą i z powrotem wydaje się Wam zbyt długa, z North Queensferry można wrócić do Edynburga pociągiem.
Niewątpliwą zaletą tej trasy rowerowej jest to, że w przeważającej części prowadzi ścieżkami rowerowymi wolnymi od ruchu samochodowego, lub małymi, osiedlowymi uliczkami, a nawet parkowymi alejami. W związku z czym świetnie nadaje się na przejażdżki z dziećmi lub dla osób, które nie czują się dobrze w ruchu ulicznym.
Wycieczka rowerowa z Edynburga do North Queensferry – szczegółowy opis trasy
Wycieczkę proponuję rozpocząć przy stacji Haymarket. Jest to charakterystyczne miejsce w centrum miasta. Nieopodal znajduje się wjazd na ścieżkę rowerową, którą prowadzi trasa wycieczki rowerowej do North Queensferry.
Ruszając ze stacji Haymarket należy kierować się wzdłuż torów tramwajowych w kierunku zachodnim. Trasa prowadzi przez niewielkie osiedle do miejsca, gdzie znajduje się wjazd na tą ścieżkę rowerową wybudowaną w miejscu dawnej linii kolejowej. Tu zaczyna się właściwy początek trasy którą będziemy się poruszać. Ścieżka jest dobrze oznakowana znajdują się przy niej liczne, charakterystyczne, niebieskie drogowskazy rowerowe.
Ścieżka rowerowa w miejscu dawnej linii kolejowej
Ten odcinek ścieżki rowerowej został poprowadzony w miejscu dawnej linii kolejowej, która biegła z centrum miasta w kierunku zatoki, do portu na Granton, Leith i Barton. Linie te zostały otwarte przez Caledonian Railway Company w 1861 roku. Początkowo funkcjonowały jedynie jako linie towarowe, jednak później uruchomiono na nich także ruch pasażerski. Linie kolejowe straciły na znaczeniu w latach 50 i 60, gdy popularny stał się, bardziej mobilny, autobus. Linie były stopniowo zamykane, ostatecznie zlikwidowano je w 1986 roku.
Wzdłuż ścieżki można zaobserwować charakterystyczne elementy, które świadczą o tym, że biegła tędy linia kolejowa – pozostałości peronów i wiadukty. Pierwsze perony można zobaczyć już po kilkuset metrach jazdy ścieżką, kolejne nieco dalej.
Wycieczka rowerowa do North Queensferry – trasa przez Edynburg
Nieco dalej ścieżka biegnie wysokim mostem nad rzeczką Water of Leith. W tym miejscu można zejść nad rzekę i skorzystać ze ścieżki spacerowej Water of Leith Walkway. Można tamtędy dojść do Szkockiej Galerii Narodowej, Dean Village, czy Ogrodu Botanicznego. To jednak miejsca na osobną wycieczkę. My jedziemy rowerami dalej, nad Zatokę.
Po około 2 km dojeżdżamy do dużego rozwidlenia ścieżek. Na prawo znajduje się centrum handlowe Craigleith. Jeżeli potrzebujecie zrobić jakieś zaopatrzenie na wycieczkę, to jest to dobry moment, ponieważ dalej nie ma wielu sklepów.
Ciekawostka – Centrum handlowe Craigleith zostało wybudowane w miejscu dawnego kamieniołomu, gdzie wydobywano bardzo dobrej jakości piaskowiec. Zbudowano z niego Usher Hall oraz większości domów na Nowym Mieście, a także Pałac Buckingham w Londynie.
Ścieżka na wprost prowadzi na Granton (dzielnica Edynburga nad Zatoką), natomiast druga, prowadzi lekko w lewo i to właśnie nią musimy się kierować. Jedziemy dalej w stronę Queensferry, ścieżką rowerową nr 1. Na tym odcinku ścieżka zaczyna piąć się lekko pod górę. Po prawie 2km od rozwidlenia w dzielnicy Silverknowes kończy się wolna od ruchu ścieżka. Następny etap biegnie małymi, osiedlowymi uliczkami. Trasa jest dobrze oznakowana, należy wypatrywać niebieskich drogowskazów kierujących na Queensferry i ścieżkę rowerową nr 1.
Przez Barnton do granic miasta – Edynburg rowerem
W miejscu, gdzie kończy się ścieżka należy skręcić w lewo w uliczkę Silverknowes Drive, a następnie w pierwszą w lewo – Silverknowes Terrace, a na łuku tej ulicy ponownie w lewo w przejście pomiędzy budynkami. Następnie na przejściu ze światłami przeciąć poprzeczną ulicę i kontynuować jazdę ulicą na wprost – Barnotn Avenue. Jazda przez tę dzielnicę jest niezwykle przyjemna. Należy trzymać się tej ulicy, a podczas przyjemnej jazdy w dół podziwiać piękne posiadłości, które się tu znajdują. Ten odcinek ma nieco ponad 1km długości. Nie przejmujcie się, gdy przy wjeździe na tę ulicę, zobaczycie znak – ulica bez wylotu – jest ona przejezdna dla rowerów. Ulica na odcinku około 400 metrów zamienia się w wąską ścieżkę, która biegnie między dwoma fragmentami pola golfowego. Po przeciwnej stronie ponownie przechodzi w ulicę (Barnton Avenue West) z okazałymi domami. Na końcu ulicy, na przejściu ze światłami, należy przejechać na wprost i kierować się małą uliczką w dół.
Ciekawostka – na skrzyżowaniu ze światłami, na jednym z rogów znajduje się potężny, wysoki żywopłot, a za nim kryje się posiadłość autorki powieści o Harrym Potterze.
Jeżeli interesujecie się książkami o małym czarodzieju, polecam wpis
Jadąc uliczką Brae Park należy uważać, bo jest ona dość stroma, wąska i trochę nierówna, a na końcu znajduje się ostry zakręt. Tą uliczką dojeżdżamy do starego, kamiennego mostu na rzece Almond – Cramond Brig. Tu kończy się Edynburg, wyjeżdżamy za miasto na zupełnie nowy etap trasy.
Cramond Brigg powstał około roku 1500 i pełnił istotną rolę komunikacyjną. Prowadziła tędy ważna droga z Edynburga do South Queensferry i dalej na północ do Fife, po przeprawie przez Zatokę. To tędy odbywał się cały ruch z Edynburga na północny – zachód.
Z Cramond Bridge do Dlameny – opłotki Edynburga
Za mostem ścieżka wspina się dość stromo pod górkę (obok restauracji z dużym parkingiem (Miller & Carter Steak House)). Wycieczkę kontynuujemy trasą rowerową nr 1 – wjazd na ścieżkę znajduje się przy wyjeździe z parkingu na główną drogę. Ten odcinek prowadzi wzdłuż ruchliwej, dwupasmowej drogi A90. Ścieżka jest jednak całkowicie odseparowana od drogi i na szczęście nie jest to długi odcinek. Pokonuje się go szybko, bo prowadzi mocno w dół.
Nieco dalej trasa rowerowa biegnie wzdłuż drogi prowadzącej do South Queensferry. Jadąc tym odcinkiem można podziwiać pofalowane szkockie pola i łąki, a także podchodzące do lądowania samoloty. Po prawej stronie rozpoczyna się Dalmeny Estate, przez którą będzie prowadziła trasa powrotna tej wycieczki. Na tym odcinku ścieżka wspina się nieco pod górkę, która może być nieco wymagająca dla mniej wprawionych cyklistów. Na szczycie wzniesienia, przy bramie wjazdowej do Dalmeny Estate, ścieżka skręca w lewo w kierunku miejscowości Dalmeny. Z tej drogi rozpościerają się już widoki na mosty nad zatoką Forth.
Po przejechaniu Dalmeny, w miejscu gdzie główna droga skręca pod kątem 90 stopni w lewo, należy ostrożnie przejechać na wprost w uliczkę bez wylotu. Następnie kierować się zgodnie z drogowskazami rowerowymi w przejście w prawo. Ścieżka prowadzi na tym odcinku przez nowo wybudowane osiedle. Przejeżdżając uliczką z przystankiem autobusowym należy jechać kawałek w lewo, po czym ponownie za znakami w ścieżkę w prawo. Alejka prowadzi obok boisk w osiedle na terenie South Queensferry.
South Queensfery – punkt widokowy na trzy mosty
Przez miasto najłatwiej przejechać kierując się niebieskimi drogowskazami rowerowymi. Wyjeżdżając z parku, skręcić w lewo w Rosebery Avenue i jechać nią prosto aż do skrzyżowania ze światłami. Tu należy skręcić w prawo i od razu w lewo w Viewforth Place, jechać tą uliczką do końca. Następnie ponownie skręcić w prawo i od razu w lewo w Hugh Russell Place. Tą uliczką należy jechać do końca. Gdy uliczka skręca w prawo, odbić na chodnik jadąc jakby przedłużeniem uliczki na wprost. Ta ścieżka (wzdłuż placu budowy) po chwili dochodzi do dużego parkingu przy zarządzie mostów. Tuż po wjeździe na parking należy skręcić w prawo i jechać w kierunku zabudowań. Pomiędzy budynkami znajduje się punkt widokowy na mosty nad Zatoką Forth (Firth of Forth). Proponuję zrobić sobie tutaj małą przerwę. Na punkcie widokowym znajdują się ławeczki i budka, gdzie można kupić kawę i przekąski.
Po chwili przerwy ruszamy na główną atrakcję wycieczki – przejazd przez most nad Zatoką Forth. Ścieżka rowerowa biegnie starym mostem samochodowym Forth Road Bridge. (W zależności od prac trwających na moście otwarta jest ścieżka po wschodniej lub zachodniej stronie mostu).
Ruszając z parkingu należy kierować się znakami na most – ścieżka jest nieco ukryta – biegnie wzdłuż budynku z toaletami, schodzi rampą w dół i wychodzi prosto na most. Jeżeli akurat otwarta jest zachodnia strona mostu, to na przeciwną stronę należy przedostać się przejściem podziemnym. Tym razem otwarta była wschodnia ścieżka, dlatego wystarczyło jechać prosto.
Rowerem przez most nad zatoką Forth
Przejazd rowerem przez most przysparza wielu wrażeń. Rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na obie strony zatoki oraz fantastyczne mosty.
Forth Road Bridge został oddany do użytku w 1964 i służył przez ponad 50 lat, kiedy to w 2017 otwarto nowy most – Queensferry Crossing, gdy stary zużył się szybciej niż zakładano. Obecnie przez Forth Road Bridge odbywa się jedynie ruch lokalny oraz pieszy i rowerowy.
Zaraz za mostem (gdy kończy się balustrada), należy się zatrzymać i aby dostać się do North Queensferry zejść po schodach w dół do uliczki, po czym skręcić w lewo. Ulica prowadzi do centrum miasteczka, nad samą zatokę.
North Queesnsferry – wycieczka rowerowa
North Qeensfery to niewielka miejscowość malowniczo położona po północnej stronie Zatoki Forth. Nad miasteczkiem góruje Forth Bridge – charakterystyczny, czerwony most kolejowy oddany do użytku w 1890. Forth Bridge znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNCESCO.
North Queensferry – atrakcje
Główną atrakcją dla której wielu ludzi przyjeżdża do North Queensferry jest Deep Sea World – oceanarium, które może poszczycić się jednym z dłuższych podwodnych tuneli. Przechodząc tunelem można podziwiać rekiny przepływające tuż nad głowami. Ponadto w oceanarium znajduje wiele zbiorników tematycznych z egzotycznymi rybami z całego świata. (wstęp płatny)
Warto również przespacerować się po miasteczku, wejść w wąskie uliczki i obejrzeć stare, maleńkie domy rybaków. Wiele z nich pochodzi z XVII i XVIII wieku. Najstarszym zamieszkanym domem w miasteczku jest budynek na przeciwko dawnego Albert Hotel. Był to niegdyś zajazd dla podróżnych, strategicznie usytuowany przy głównej ulicy miasta prowadzącej od przystani, gdzie cumował prom. Budynek został wybudowany w 1693 roku i jest zamieszkany do dziś (obecnie przekształcony w dom mieszkalny). Najstarszym budynkiem w miasteczku są natomiast pozostałości kaplicy z XIV wieku i przyległy do niej cmentarz.
Miasteczko rozwinęło się wokół przystani promowej. Prom został ustanowiony przez królową Małgorzatę w XI wieku. Miał on zapewnić regularne połączenia przez zatokę, głównie z myślą o pielgrzymach podróżujących do St Andrews.
W North Queensferry można po prostu usiąść w jednej z zatoczek, odpocząć i podziwiać mosty. W miasteczku znajduje się kawiarnia i restauracja, niestety pub został zamknięty.
Powrót z North Queensferry do Edynburga
Osoby, które chcą tutaj zakończyć wycieczkę mogą udać się na stację kolejową North Queensferry (ostro pod górkę), skąd mogą wrócić pociągiem do Edynburga. Przewóz roweru w szkockich pociągach jest darmowy.
Rowerzyści, którzy czują się na siłach, aby wrócić do miasta rowerem, muszą wrócić na południową stronę zatoki. Po przejechaniu mostu należy kierować się tą samą drogą tzn. przez parking i osiedle zgodnie z niebieskimi drogowskazami. Przy wyjeździe z Viewforth Place należy jednak skręcić w lewo, stromo w dół, do centrum South Queensferry. Jest to niezwykle urokliwe miasteczko. W centrum można zobaczyć wiele starych domów, niektóre z nich pochodzą z XVII wieku. W przeciwieństwie do North Queensferry jest tu wiele knajpek, restauracji i pubów, gdzie można się posilić i odpocząć przed drogą powrotną do Edynburga.
Droga powrotna do Edynburga przez Dalmeny Estate
Z South Queensferry do Edynburga proponuję wrócić przez Dalmeny Estate, czyli teren położony nad samą zatoką. Bita, szutrowa droga, wolna od ruchu samochodowego, prowadzi przez las i pośród pól, biegnie nad samym brzegiem zatoki. Ścieżka ta łączy się z trasą rowerową nr 1 przy Cramond Brig, przez który przejeżdżaliśmy jadąc w przeciwnym kierunku.
W South Queensferry należy zjechać w dół do High Street i przejechać nią w kierunku wschodnim. Po minięciu najstarszej części miasta i dużego parkingu, należy przejechać pod mostem kolejowym. Gdy główna droga skręca w prawo pod górę, odbić z niej lekko w lewo i zjechać na boczną drogę. Tą drogą należy jechać przez Dalmeny Estate, natomiast na terenie posiadłości najlepiej jest kierować się niebieskimi drogowskazami (ścieżka rowerowa nr 76).
Ciekawostka – rejon posiadłości Dalmeny może być szczególnie interesujący dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale także dla zwykłego gapia. Miejsce to znajduje się bowiem na trasie podejścia samolotów do lądowania na edynburskim lotnisku. Samoloty przelatują tu już bardzo nisko, nieomalże na „wyciągnięcie ręki” i można je dokładnie obserwować.
Po wyjechaniu z Dalmeny Estate przy Miller & Carter Steakhouse należy kierować się w lewo w stronę Edynburga i wracać tą samą trasą – ścieżką rowerową nr 1 do stacji Haymarket.
Wycieczka rowerowa do North Queensferry – mapa
Mam nadzieję, że spodobała się Wam zaproponowana przeze mnie trasa wycieczki rowerowej po okolicach Edynburga. Jeżeli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie, chętnie na wszystkie odpowiem.
Pozdawiam!
8 komentarzy
Marzy nam się Szkocja, piękny kraj. Dzięki za ciekawy opis wycieczki 🙂
Szkocję zdecydowanie polecam! Koniecznie musicie ją odwiedzić! 🙂
Zawsze imponują mi władze miasta, które potrafią stworzyć kilometry ścieżek rowerowych dla mieszkańców.
Nie wiedziałam, że w Edynburgu jest ich tak dużo i są niezwykle atrakcyjne.
Okolice miasta, do których można dojechać, super.
Szkocja jest mi nieznana, więc z przyjemnością przeczytałam ten wpis.
Tak, muszę przyznać że mnie również zaskoczyła ilość tutejszych ścieżek rowerowych i nie mogę się nimi nacieszyć mimo, że korzystam z nich już od wielu lat 😉
Gorąco polecam wypad do Szkocji, bo jest tu na prawdę pięknie!
Naprawdę piękna okolica – woda, mosty, urocze miasteczka, a do tego możliwość pogapienia się na nisko przelatujące samoloty – bajka! Piękną trasę zaproponowałaś 🙂
Bardzo dziękuję 🙂 Cieszę się, że się podoba 🙂
Bardzo rzetelnie opisana trasa! Może kiedyś zawita tam ekipa ValdiTravel na rowerach
Bardzo dziękuję i zapraszam do Szkocji 😉