Park Almondell to sporej wielkości park położony w dolinie rzeki Almond, kilkanaście kilometrów na zachód od Edynburga, w regionie West Lothian. Dolina rzeki porośnięta jest potężnymi drzewami, dzięki czemu jest to wspaniałe miejsce na relaksujący spacer o każdej porze roku. Wyjątkowy jest jednak jesienią, gdy drzewa zmieniają kolory. Wiosną natomiast warto przyjść tutaj, aby podziwiać przepięknie kwitnące rododendrony.
Na terenie parku znajduje się wiele ścieżek, które krzyżują się i wielokrotnie przecinają rzekę licznymi mostkami. Dlatego te jest to świetne miejsce na piesze spacery lub przejażdżki rowerowe całą rodziną. Znajdują cy się tu plac zabaw z pewnością będzie dodatkowym atutem dla najmłodszych. Na terenie parku można także obserwować dziką przyrodę, przy odrobinie szczęścia można zaobserwować wydry, borsuki, czaple czy dzięcioły.
Znajdują się tu także polany na których można rozłożyć się z kocem i zorganizować piknik lub skorzystać z przygotowanych w tym celu stołów. Na stołach piknikowych znajduje się spacjalna podkładka, na której można postawić jednorazowego grilla (pamiętajcie, aby nie stawiać ich bezpośrednio na trawie!). Jeżeli chcecie zorganizować większą imprezę przy dużym grillu, to możecie taki wynająć – więcej informacji w Centrum Informacji Parku.
Przez park Almondell przebiega ścieżka rowerowa nr 75 łącząca Edynburg z Glasgow. Prowadzi tędy również niedawno otwarty szlak Shale Trail, upamiętniający przemysł naftowy na tym obszarze. Na przełomie XIX i XX wieku Szkocja była jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie!
Park Almondell – atrakcje
Na terenie parku znajduje się kilka ciekawych konstrukcji związanych z historią tego miejsca. W przeszłości Almondell było własnością rodziny Erskine. Henryk Erskine był wziętym prawnikiem, dziekanem wydziału prawa na Uniwersytecie w Edynburgu, a także posłem. Na stałe mieszkał w Edynburgu, gdzie prowadził bujne życie towarzyskie,
bywał na przyjęciach, koncertach, w teatrach, na obiadach i balach. Często jednak przyjeżdżał do Almondell, aby odpocząć od zgiełku miasta. W ówczesnych czasach podróż z Edynburga do Almondell mogła zająć nawet 2 godziny, w zależności od pogody i stanu dróg, choć to niecałe 20 km.
Dom Almondell
Posiadłość ziemska znajdowała się na terenie obecnego parku. Henryka Erskine sam zaprojektował znajdujący się tu dom w 1786 r. Po przejściu na emeryturę Henryk Erskine zamieszkał w Almondell i zaczął rozbudowywać dom, który ostatecznie stał się willą z około 50 pokojami. Po śmierci prawnika, dom przechodził z rąk do rąk i był zamieszkany do lat 50-tych XX wieku. Wtedy też z budynku usunięto dach i okna, aby uniknąć płacenia podatków. Ostatecznie dom wysadzono w 1969 r., aby zrobić miejsce dla tworzonego właśnie parku. Do dziś zachowały się jedynie stajnie i powozownia, które zostały przekształcone w centrum informacji turystycznej, gdy oficjalnie otwarto park w latach 70-tych XX wieku.
Nasmyth Bridge
Kamienny most przerzucono nad rzeką Almond od strony East Calder. Most został zaprojektowany przez Alexandra Nasmyth i wybudowany w 1810r. Nasmyth był znanym edynburskim malarzem, dzięki jego pracom wiemy jak wyglądał Edynburg na przełomie XVIII i XIX wieku. Jedną z jego najlepiej znanych prac jest jednak portret Roberta Burnsa, który jest wystawiony w National Portrait Gallery w Edynburgu. Most Nasmyth został całkowicie wyremontowany i odbudowany w latach 90-tych XX, po tym jak częściowo zawali się w 1973r.
Wiadukt Almondell
Jedną z głównych atrakcji Parku Almondell jest Almondell Viaduct, zwany również Camps Viaduct. Jest to dawny wiadukt kolejowy, pochodzący z 1868. Wtedy też poprowadzono linię kolejową między Pumpherston a East Calder. Ten stosunkowo krótki odcinek linii kolejowej został zbudowany w celu transportowania wapienia do pieców hutniczych. Linia miała także istotne znaczenie w przemyśle naftowym, gdyż ropa naftowa wyprodukowana w kopalniach położonych w głębi lądu była transportowana właśnie przez ten most do rafinerii w Pumpherston. Linię zlikwidowano w 1959 r., natomiast miejsce w którym biegła przekształcono w ścieżkę spacerową. Wiadukt w ostatnich latach został odrestaurowany. Rozciągają się z niego wspaniałe widoki na zadrzewioną dolinę rzeki Almond. Most ma 120 metrów długości i wznosi się na wysokość 24 m nad dnem doliny.
Żeliwny most – akwedukt
Innym ciekawym mostem przerzuconym nad rzeką Almond na terenie parku Almondell jest żeliwny most wybudowany 1822 r. Mostek ten jest jednocześnie akweduktem, ponieważ pod kładką dla pieszych, znajduje się koryto niewielkiego kanału. Kanał ten nazywany jest feeder, czyli karmiciel, który zasila (karmi) Union Canal wodami rzeki Almond. Feeder ma długość około 3 mil, zaczyna się w pobliżu Almond Viaduct i wpada do kanału w pobliżu Lin’s Mill, w miejscu gdzie kanał przepływa nad rzeką Almond wysokim akweduktem – Almond Aqueduct. Wzdłuż tego niewielkiego kanału biegnie ścieżka, którą można dojść z Parku Almondell do Union Canal i na Almond Aqueduct. Feeder wciąż pełni swoją funkcję.
Most Nelsona
Kładka dla pieszych zbudowana na zasadzie mostu wiszącego Zbudowana w latach 70-tych XX wieku. W 1985 roku została nazwana Nelson’s Bridge, na cześć Nelsona Mandeli – pierwszego prezydenta RPA.
Almondell Park – informacje praktyczne
W centralnej części parku znajduje się Centrum Informacji, gdzie możecie zaopatrzyć się w mapkę parku, a także zapoznać z historią tego miejsca, dzięki niewielkiej wystawie. Można tu też kupić przekąski, słodycze, zimne i gorące napoje, lody oraz jakieś drobiazgi, upominki.
Toalety znajdują się w Centrum Informacji oraz w ogrodzie w pobliżu placu zabaw.
Stoły piknikowe i miejsca do zorganizowania grilla – w kilku miejscach na terenie parku przygotowano miejsca piknikowe ze stołami.
Główną atrakcją dla dzieci z pewnością będzie plac zabaw zlokalizowany na tyłah Centrum Informacji.
Park Almondell – Jak dojechać
Do parku Almondell można dojechać z kilku stron. Znajduje się tu kilka parkingów, zarówno od strony północnej jak i południowej.
Samochodem
Do Parku Almondell możecie łatwo dojechać samochodem, a na jego obrzeżach znajduje się kilka dogodnych parkingów. Od każdego trzeba jednak dojść kilkaset metrów do centralnej części parku.
Paring południowy znajduje się w East Calder przy drodze B7015. Jest to niewielki parkin na około 12 samochodów, jednak po przeciwnej stronie znajduje się dużo większy parking przy cmentarzu, gdzie również można parkować wybierając się na spacer do parku.
Parking północny jest dogodny dla osób przyjeżdżających z Broxburn lub północnej części Livingston. Parking ten jest także zdecydowanie większy, ponieważ może on pomieścić około 50 samochodów. Stąd także jest bliżej do serca parku.
Niewielki parking po zachodniej stronie parku znajduje się w Mid Calder. Do Parku Almondell można stamtąd dojść wzdłuż rzeki Almond.
Autobusem
Do Parku Almondell można dojechać autobusem X27 z Edynburga lub Livingston (Lothian Country). Przystanek znajduje się w pobliżu południowego wejścia do parku w East Calder.
Rowerem
Jak wspomniałam przez park przebiega trasa rowerowa nr 75 z Edynburga do Glasgow. Ścieżka prowadzi bocznymi drogami lub wolnymi od ruchu alejkami. Do parku można również dojechać wolną od ruchu ścieżką od strony Uphall Station. Jest to trasa poprowadzona w miejscu dawnej linii kolejowej. Jadąc nią od strony Uphall wyprowadzi was ona na wysoki Wiadukt nad rzeką Almond. Nad rzekę prowadzi w tym miejscu ciąg dość stromych schodów, jeżeli jednak nie chcecie znosić po nich rowerów, należy pojechać dalej prosto, dojechać do głównej ulicy w East Calder po czym skręcić w lewo i po chwili dojedziecie do głównej bramy prowadzącej do parku od strony południowej, skąd prowadzi wygodna asfaltowa aleja, opadająca dość stromo w dół doliny.
2 komentarze
Kolejny już raz jestem pod wrażeniem. Pięknie opisałaś uroczy zakątek. Nic dodać, nic ująć, tylko jechać, zwiedzać i odpoczywać. Czekam na kolejne spotkanie. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję 🙂 Jestem pewna, że już tam byłeś, ale nie da się ukryć, że ten park jest bardzo ładny, świetne miejsce na spacer i piknik 😉