Jak wielu z Was z pewnością wie – Edynburg to miasto Harrego Pottera. J. K. Rowling – autorka powieści o małym czarodzieju mieszka w Edynburgu i z pewnością to niezwykłe miasto wpłynęło na powstanie opowieści o świecie Hogwartu. Spacerując po Edynburgu z pewnością znajdziecie wiele miejsc związanych z powieścią. Możecie odwiedzić miejsca, którymi inspirowała się autorka do tworzenia swoich książkowych postaci, lub wypić kawę w miejscu, gdzie „narodził się” Harry Potter. Zapraszam na spacer po Edynburgu śladami Harrego Pottera.
Edynburg Harrego Pottera
W Edynburgu znajdziecie mnóstwo miejsc mniej lub bardziej związanych z sagą o Harrym Potterze. Możecie tu natknąć się na miejsca, które były inspiracją dla pisarki, jej dom, a kto wie może samą autorkę?
Nicolson’s Cafe, obecnie Spoon, miejsce narodzin Harrego Pottera
W tej niepozornej kawiarni znajdującej się na piętrze budynku na rogu ulic Nicolson i Drummond Rowling pisała pierwszą część historii o Harrym Potterze. W czasach, gdy autorka przeprowadziła się do Edynburga, nie miała pieniędzy, a ponieważ kawiarnia ta należała do jej szwagra, często przychodziła tu pisać. Możliwe, że dostawała jakąś kawę za darmo, a może po prostu, chciała wyrwać się z domu. Krąży plotka, że w mieszkaniu przyszłej milionerki nie było ogrzewania, nic więc dziwnego, że wolała pracować w ciepłej, przytulnej i gwarnej kawiarni. Rowling w tym czasie była młodą, samotną, bezrobotną matką ze zdiagnozowaną depresją, rozważającą samobójstwo. Prawdopodobne jest, że doświadczenia autorki z depresją przyczyniły się do powstania postaci dementorów – stworzeń wysysających ludzką duszę. Podczas pisania pierwszej części sagi o Harrym Potterze powieściopisarka korzystała ze świadczeń państwowych.
The Spoon to przestronna kawiarnia, a co więcej jest o wiele tańsza i mniej oblegana niż rozreklamowany Elephant House.
Elephant House Cafe, czy to tu narodził się Harry Potter?
Kawiarnia nosi miano miejsca narodzin Harrego Pottera, choć autorka napisała tu tak na prawdę niewielkie fragmenty książki i to nie pierwszej, a trzeciej. Kawiarnia została otwarta w 1995 roku, kiedy to prace nad pierwszym tomem były skońcozne, a rękopis gotowy. Historia o „narodzinach” Harrego Pottera przylgnęła jednak do tego miejsca i z pewnością czerpie ono z tego ogromne korzyści. Kawiarnia w początkach swego istnienia uważana była za jedną z lepszych kawiarni w Edynburgu. Odwiedzała ją nie tylko J. K. Rowling, ale także Ian Rankin oraz wielu innych lokalnych pisarzy. Jako ciekawostkę warto odwiedzić tutejszą toaletę, która sama w sobie stanowi „dzieło sztuki” pozostawione przez odwiedzających ją miłośników Harrego Pottera.
The Elephant House Cafe znajduje się na George IV Bridge, nieopodal Royal Mile. Do kawiarni jest dość trudno się dostać, ponieważ jest oblegana przez tłumy turystów, głównie Azjatów. Trudno tu o stolik, a aby dostać się do środka trzeba odstać swoje w kolejce. Nie spodziewajcie się tu także cichej i spokojnej atmosfery. Ceny są oczywiście odpowiednio wysokie – duża kawa nieco ponad 3F, szkockie śniadanie 10F. Muszę jednak przyznać, że z tylnej sali rozciąga się wspaniały widok na zamek.
EDIT 2022 – Ze względu na pożar w budynku, kawiarnia jest obecnie nieczynna!
Greyfriars Kirkyard – niezwykle inspirujące miejsce
Kolejnym miejscem, który każdy szanujący się fan Harrego Pottera powinien odwiedzić to oczywiście Greyfriars Kirkyard. Cmentarz znajduje się zaledwie kilka kroków od Kawiarni Elephant House. Po tym cmentarzu przechadzała się Rowling w poszukiwaniu inspiracji do swoich książek. To najprawdopodobniej stąd, ze starych nagrobków, autorka zaczerpnęła imiona dla niektórych bohaterów powieści np. Thomas Riddell, William McGonagall, Elizabeth Moodie. Lokalizację tych nagrobków możecie odnaleźć dzięki przygotowanej przeze mnie mapce. Odwiedzając cmentarz i znajdujący się na nim kościół należy pamiętać, że jest to miejsce kultu religijnego w ciągłym użytku.
George Heriot’s School – prekursor Hogwartu?
Z cmentarzem Greyfrias graniczy szkoła George Heriot. Architektura tego okazałego budynku z pewnością wielu osobom skojarzy się z tym jak wyglądała Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Na samym wyglądzie podobieństwa jednak się nie kończą. W tej szkole istnieją cztery domy o kolorach takich samych jak w książkowym Hogwarcie. Autorka nigdy nie przyznała, który budynek posłużył jej za inspirację do stworzenia powieściowej szkoły z internatem. W samym Edynburgu istnieje jednak kilka szkół, które mieszczą się w okazałych budynkach np. Fettes College, Sewart’s Melville College czy Donaldson’s School. Wielu osób twierdzi także, że inspiracją mógł być także edynburski zamek, który góruje nad miastem.
Victoria Street, czy to Ulica Pokątna?
Victoria Street to urokliwa, brukowana uliczka z unikalnymi sklepikami i kolorowymi fasadami, która nieodzownie kojarzy się z książkową Ulicą Pokątną (Diagon Alley). Jest wielce prawdopodobne, że autorka spacerowała tędy i z niesamowitego klimatu tego miejsca czerpała inspiracje do swoich książek.
Harry Potter obrósł historią, a to pociągnęło za sobą lawinę komercji. Zaczęły powstawać wszelkiego rodzaju gadżety związane z książką, małym czarodziejem i innymi postaciami. W Edynburgu znajduje się kilka sklepów The Great Wizard (wcześniej Wizzard Boy), które specjalizują się w sprzedaży gadżetów związanych ze światem Harrego Pottera. Jeden z takich sklepów znajduje się właśnie na Victoria Street. Ponadto, na tej ulicy możecie także znaleźć sklepik Museum Context, który sprzedaje różnego rodzaju artykuły dekoracyjne, wystroju wnętrz, przedmioty stylizowane na antyki itp. Sklepik niewątpliwie kojarzy się z książkowym sklepem z różdżkami Ollivander’a. Można w nim znaleźć dosłownie wszystko.
Edinburgh City Chambers
W edynburskiej alei sław, która znajduje się na dziedzińcu ratusza – Edinburgh City Chambers, znajduje się odcisk dłoni pisarki. Pamiątkową tablicę umieszczono tutaj w 2008 roku, kiedy to autorka otrzymała nagrodę – Edinburgh Award.
Hotel Balmoral
Kończąc pisać sagę o Harrym Potterze w 2007 roku, Rowling mieszkała w apartamencie 552 Hotelu Balmoral. Wtedy już jako znana autorka kilkutomowego bestsellera mogła sobie pozwolić na taką ekstrawagancję. Spory przeskok od początków tworzenia serii, pisanej w taniej, studenckiej kawiarni, do kończenia jej w jednym z bardziej ekskluzywnych hoteli w Edynburgu. Apartament 552 zyskał sporą sławę i od tego czasu nazywany jest oficjalnie imieniem pisarki – Rowling Suite. Jeżeli macie forsy jak lodu możecie zarezerwować nocleg w tym eleganckim hotelu, a nawet spróbować wynająć pokój 552. Jeżeli nie zamierzacie zatrzymywać się w tym hotelu możecie skorzystać z jego restauracji lub kawiarni, lub po prostu zrobić mu zdjęcie z zewnątrz.
W 2004 roku J. K. Rowling została uznana za jedną z bogatszych osób na świecie, a jej fortunę szacowano na kilkaset milionów funtów. Pozwoliło to pisarce utworzyć fundację charytatywną, która działa na rzecz pomocy dzieciom, samotnym rodzicom oraz w badaniach nad stwardnieniem rozsianym.
Potterow Port
Potterow Street to ulica biegnąca na południe od starego miasta, a Potterow Port to po prostu przejście podziemne pod tą ulicą. W czasach, gdy miasto otoczone było murami miejskimi znajdowała się tu brama miejska. Podobieństwo nazwy ulicy i imienia małego czarodzieja to raczej zbieg okoliczności.
Edynburg miejscem życia autorki
J. K. Rowling mieszka w Edynburgu od 1993 roku. Początkowo mieszkała u swojej siostry w mieszkaniu przy Marchmont Road. Następnie w kilku innych miejscach między innymi na Garden’s Crescent, South Lorne Place i Hazelbank Terrace. W późniejszym czasie mieszkała w posiadłości na Merchiston. Obecnie mieszka w okazałym domu w dzielnicy Barnton.
Edynburg, gdzie znaleźć ślady Harrego Pottera – mapa?
Jak widzicie w Edynburgu jest mnóstwo odniesień do Harrego Pottera. To niesamowite, magiczne miasto z pewnością było niewyczerpanym źródłem inspiracji do stworzenia świata magii. Dla ułatwienia zwiedzania i odszukiwania miejsc związanych z małym czarodziejem przygotowałam mapkę, która pomoże Wam w ich odszukaniu.
8 komentarzy
Harry Potter to nie do końca moje klimaty, ale miasto samo w sobie jest magiczne 🙂
Edynburg, to chyba miasto dla każdego. Wydaje mi sie ze bez wzgledu na zainteresowania kazdy moze tu znalezc cos dla siebie 😉
Sprawiłaś mi prawdziwą przyjemność tym postem, bo przeczytałam całą serię o Harrym i spędziłam kilka dni w Edynburgu. Cudownie było jeszcze raz zobaczyć te klimatyczne uliczki. Byłam tez w Yorku, którym jest sporo odniesień do Harrego, na średniowiecznej uliczce kręcono niektóre sceny. Byłam też na King Cross i ustawiłam się do zdjęcia:)
Bardzo sie ciesze, ze udalo mi sie wzbudzic tak mile wspomnienia 😉 York, jest piekny, byłam kilka razy 😉
Pięknie piszesz, przyjemność czytania. Nie znam tych książek, ale dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych rzeczy o autorce. Nie wiedziałam, ze borykała się z tak wieloma problemami. Dla miłośników książki stworzyłaś fantastyczny przewodnik opatrzony pięknymi przemyślanymi zdjęciami, pozdrawiam.
BArdzo dziekuje. Niezwykle milo czytac takie slowa. Ciesze sie ze wpis sie podobal 🙂
## Comment SPAM Protection: Shield Security marked this comment as „Trash”. Powód: Failed AntiBot Verification ##
Trafiłam do Ciebie przypadkiem na ten post, który zainspirował mnie jeszcze więcej do wybrania się w to miejsce, dziękuje ❤️
Cieszę się i zapraszam do Edynburga 🙂