Corstorphine Hill w Edynburgu to prawdziwa perełka ukryta w krajobrazie miasta. Rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na miasto i okolicę. Jest to rewelacyjne miejsce na spacery o każdej porze roku. Corstorphine Hill kryje wiele ciekawych miejsc, które postaram się przed Wami odkryć w tym wpisie. Zapraszam oczywiście do samodzielnego eksplorowania wzgórza Corstorphine!
Corstorphine Hill wyróżnia się spośród innych edynburskich wzgórz tym, że porośnięte jest gęstym starodrzewem. Dlatego też widoki z tego wzgórza są nieco ograniczone, ale w zamian jest to przepiękne miejsce na niezwykły spacer pośród potężnych drzew. Przez park przebiega także fragment szlaku John Muir Way. Wzgórze Corstorphine zostało także objęte ochroną, cały jego teren stanowi rezerwat przyrody.
Odrobina geologii Corstorphine Hill
Corstorphine Hill, podobnie jak inne wzgórza w Edynburgu i okolicy, to intruzja magmowa. Magma z głębi ziemi przemieszczała się ku górze, ale nie przebiła się na powierzchnię ziemi w postaci wulkanu. Została wciśnięta pomiędzy istniejące warstwy skalne i tam zastygła w postaci intruzji zgodnej, zwanej sillem. W czasie późniejszych ruchów skorupy ziemskiej, wciąż zagrzebana głęboko pod powierzchnią ziemi, warstwa skały magmowej została przechylona w kierunku zachodnim. Przez kolejne miliony lat warstwy skał, które przykrywały twardą magmową skałę zostały zerodowane, odsłaniając ją. Natomiast odporne skały intruzji chroniły z kolei bardziej miękkie skały osadowe.
Oczywiście nie był to koniec zmian jakim ulegało wzgórze. Podczas zlodowaceń, lądolód przesunął się przez Corstorphine Hill. Ślady tego ruchu możemy zaobserwować do dziś, w postaci rys na zachodnich zboczach wzgórza. Masa przesuwającego się lodu, w którym zatopiony był różnej wielkości materiał skalny, działała jak papier ścierny. Odłamki skał rysowały podłoże pozostawiając głębokie szramy na skale po której się przesuwały. W związku z budową geologiczną i występującymi tu skałami na terenie Corstorphine Hill znajdowało się wiele kamieniołomów. W XIX wieku było ich tu aż 10. Wydobywano zarówno skałę magmową do budowy dróg, jak i piaskowiec z którego zbudowano wiele gmachów w Edynburgu.
Corstorphine Hill – co zobaczyć?
Corstorhine Hill to przede wszystkim idealne miejsce na spacer wśród zieleni, jednak poza ogromnymi, rozłożystymi drzewami jest tu kilka innych atrakcji wartych uwagi.
Corstorphine Hill Tower
Na szczycie wzgórza w 1871 roku wybudowano wieżę dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin szkockiego wieszcza Sir Waltera Scotta. Dlatego też wieża czasami nazywana jest Scott Tower. Jednak dla wprowadzenia większego zamieszania, wieżę można także spotkać pod nazwą Clermiston Tower. W 1932 roku budowla została podarowana miastu dla uczczenia 100 rocznicy śmierci pisarza.
Walled Garden
Po zachodniej stronie wzgórza znajduje się niewielki (0,5ha) ogród otoczony murem. Tego typu ogrody są często spotykane w Szkocji. Mur ma za zadanie chronić teren wewnątrz przed wiatrem i mrozem. Dzięki temu wewnątrz murów wytwarza się specyficzny mikroklimat, temperatury w ogrodzie są zdecydowanie wyższe niż poza nim, a to dlatego iż mur nagrzewa się, po czym stopniowo oddaje ciepło. Ogród stanowił niegdyś warzywnik w posiadłości Hillwood House, natomiast w 1927 został przekazany miastu. Przez wiele lat leżał odłogiem, zarósł i niszczał. Na początku lat 2000 zajęli się nim wolontariusze z grupy Przyjaciół Corstorphine Hill, którzy odrestaurowali ogród. Ogród otwarty jest dla zwiedzających codziennie, można wybrać się tu na małą przechadzkę, lub usiąść na ławce w słońcu i delektować się panującym tu spokojem.
Kamieniołom i Bunkier Bankton
Bunkier powstał w miejscu dawnego kamieniołomu. Bunkier został zbudowany w latach 50-tych XX wieku jako pomieszczenia, gdzie znajdowały się radary wczesnego ostrzegania. Na początku lat 60-tych przekształcono go w bunkier nuklearny dla lokalnych władz. Od 1983 roku opuszczony budynek niszczał, został poważnie uszkodzony przez wandali i pożar. W 2011 grupa wolontariuszy uzyskała pozwolenie na odrestaurowanie bunkru i przygotowanie go dla zwiedzających.
Cup Marks
Tajemnicze zagłębienia wydrążone w twardej skale na szczycie wzgórza stanowią od lat nierozwiązaną zagadkę. Pochodzą najprawdopodobniej sprzed około 5500 lat, czyli z epoki kamienia lub wczesnego brązu. Podobne znaki odkryto w wielu miejscach Europy, jednak do tej pory nie ustalono ich przeznaczenia.
Zoo na Corstorphine Hill
Południową część wzgórza Corstorphine zajmuje edynburskie Zoo (wstęp płatny). W zoo znajduje się platforma widokowa, która wznosi się powyżej poziomu drzew, dzięki czemu rozpościerają się z niej wspaniałe widoki na całe miasto. Żeby jednak móc z nich skorzystać trzeba kupić bilet wstępu do zoo. Wejście nie jest tanie, jednak edynburskie zoo jest naprawdę duże zajmuje teren 33 ha, można tu zobaczyć zwierzęta z całego świata, w tym między innymi pandę i pingwiny, a wśród nich jedynego pingwina który posiada tytuł szlachecki. Więcej o tym i innych edynburskich ciekawostkach możecie przeczytać w osobnym wpisie. Wejście to do zoo to spokojnie wycieczka na cały dzień.
Widoki z Corstorphine Hill
Ze wzgórza Corstorphine rozpościerają się piękne widoki we wszystkich kierunkach. Ponieważ wzgórze jest dość rozległe i zadrzewione, trzeba jednak poszukać odpowiednich punktów obserwacyjnych. Zapraszam do zapoznania się z mapką zamieszczoną poniżej, gdzie zaznaczyłam punkty widokowe.
Widok w kierunku południowym
Z południowego zbocza Corstophine Hill rozpościera się widok na południową stronę miasta, ograniczoną wzgórzami Pentland. Z tego miejsca widać także inne edynburskie wzgórza Craiglockhart Hill, Braid Hill i Blackford Hill.
Widok w kierunku wschodnim
Z punktu widokowego Rest and be Thankful roztaczają się fantastyczne widok na centrum Edynburga. Na pierwszy plan wybija się oczywiście charakterystyczny kształt Arthur’s Seat i Salisbury Crags, ale także zamek usadowiony na Castle Rock oraz niezbyt wyniosłe Calton Hill. Przy dobrej widoczności, daleko na horyzoncie możecie także dojrzeć specyficzny zarys Berwick Law oraz Bass Rock.
Widok w kierunku północnym
Ze wzgórza Corstorphine nie ma najlepszych widoków w stronę północną. Choć w niektórych miejscach, między drzewami, można dostrzec północną część miasta oraz zatokę i znajdujące się na niej wysepki.
Widok w kierunku zachodnim
Z rozleglej łąki znajdującej się na zachodnim zboczu wzgórza Corstorphine rozciągają się panoramiczne widoki w kierunku zachodnim. Widać stąd jak na dłoni wieżę kontrolną lotniska i podchodzące do lądowania samoloty. Nieco dalej leżą tereny regionu West Lothian, widać stąd także mosty nad zatoką Forth. Przy dobrej widoczności można dostrzec odlegle szczyty The Trossachs.
Corstorphine Hill – jak się dostać?
Wzgórze Corstorphine Hill jest dość rozległe – rozciąga się na prawie 2,5 km pomiędzy Corstorphine Road a Queensferry Road. Można się na nie dostać kilkoma drogami. Gorąco polecam Wam przyjrzeć się poniższej mapie, gdzie zaznaczyłam parkingi, przystanki autobusowe oraz atrakcje i punkty widokowe na Corstorphine Hill.
Samochodem
Raczej nie polecam wybrania się na Corstorphine Hill samochodem. W pobliżu znajdują się jedynie dwa bardzo małe parkingi. Jeden na rogu Kaimes Rd i Cairnmuir Rd, a drugi nieco dalej na północ przy Clermiston Rd North. Sąto maleńkie parkingi dosłownie na 6-8 samochodów, więc może się zdarzyć, że nie uda się Wam znaleźć na nich miejsca.
Autobusem
Na Corstorphine Hill zdecydowanie najłatwiej dostać się autobusem. U jego stóp przejeżdża wiele autobusów, dzięki czemu bez problemu dostaniecie się tu z każdej części miasta.
Jedno z wejść na Corstorphine Hill znajduje się od strony południowej z ulicy Corstorphine Road i jest dość niepozorne, a znajduje się na wprost wylotu Balgreen Rd. Aby skorzystać z tego wejścia tu podjechać autobusem nr 12, 26, 31.
Aby wejść na wzgórze od strony zachodniej najlepiej wsiąść w autobus nr 26 i pojechać nim do końca na Clermiston. Autobus kończy trasę przy wejściu do parku.
Na wzgórze można wejść także od strony wschodniej, pomiędzy polami golfowymi. Można tu dojechać autobusem nr 13. trzeba wysiąść na Ravelston Dykes Rd przy Mary Erskine School i na zakręcie ulicy wejść w wąską uliczkę wiodąca pod górę. Ta droga wyprowadzi Was prosto na jeden z lepszych punków widokowych na Corstorphine Hill – Rest and be Thankful. Tym samym autobusem można pojechać nieco dalej i wysiąść na Craigcrok Road, wysiąść na przystanku Craigcrook Castle i kierować się przez park w kierunku wzgórza.
I na koniec, na wzgórze można również dostać się od strony północnej. Do wejścia od strony Queensferry Rd można dojechać autobusami nr 21, 43, 200 Skylink wysiadając na przystanku Hillpark Steps. Wejście na wzgórze znajduje się kawałeczek za miejscem gdzie kończą się zabudowania.
Mam nadzieję, że podobała się Wam ta wirtualna wycieczka po wzgórzu Corstorphine. Gorąco polecam wybrać się tam o każdej porze roku, jednak według mnie miejsce to wygląda najpiękniej jesienią.