Będąc ostatnio przez jakiś czas w Polsce odwiedziłam Kalwarię wielewską. Spacerowałam między przepięknie umiejscowionymi kapliczkami i napawałam się ciszą i spokojem. Miejsce to bardzo mnie zauroczyło. Kalwaria w Wielu jest przepięknie położona – leży na wzgórzu między dwoma jeziorami w wysokim, sosnowym lesie. Nawet jeśli nie zamierzacie przejść drogi krzyżowej, to jest to wspaniale miejsce na spokojny i relaksujący spacer.
Kalwaria – co to takiego?
Kalwaria, często zwana też golgotą to zespół kościołów i kaplic symbolizujących drogę Męki Pańskiej. Nazwa Golgota odnosi się do wzgórza w pobliżu Jerozolimy na którym wykonywano egzekucje. To właśnie na tym wzgórzu ukrzyżowano Chrystusa, dlatego też kalwarie często zakładane były na wzniesieniach, aby przypominały miejsce w odległej Jerozolimie.
Pierwsza kalwaria w Europie powstała na początku XV wieku w Hiszpanii. Natomiast pierwszą kalwarią w Polsce była Kalwaria Zebrzydowska założona w 1602 roku.
Kalwarie zawierały różną ilość stacji (od paru do parudziesięciu). W związku z rozwojem nabożeństwa drogi krzyżowej stacje Męki Pańskiej zaczęły być umieszczane we wnętrzach kościołów (14 stacji).
Kalwaria w Wielu
Plany założenia Kalwarii w Wielu powstały w 1905 roku, jednak pozwolenie na jej budowę parafia otrzymała dopiero w 1915. Część kalwarii była gotowa już w rok po uzyskaniu zgody na budowę, a od 1917 zaczęły do niej przybywać pielgrzymki. Golgotę w Wielu ukończono w 1927 roku.
Kalwarię wielewską ufundował ksiądz Józef Szydzik wraz z miejscowymi gospodarzami, którzy przekazali pod jej budowę teren o powierzchni 8ha w. Inni okoliczni gospodarze także wyrazili zgodę, aby część golgoty przebiegała przez ich ziemie.
Kalwaria została wybudowana nie tylko dzięki datkom parafian z Wiela i okolic, ale także wiernym z całego Pomorza, a także Kaszubom z emigracji (głównie z Ameryki).
Projekt Kalwarii w Wielu powstał w Monachium, jej architektem był Theodor Mayer. W skład kalwarii wchodzi 14 kapliczek i 6 rzeźb.
Kalwaria w Wielu ma szczególne znaczenie ponieważ zaczęła powstawać w czasie I wojny światowej – świadczyła o wzroście pobożności ludności w okresie wojny. Jednocześnie była także pomnikiem ku czci poległych w czasie wojny i pociecha dla opuszczonych.
Kalwaria – dla kogo?
Kalwaria to przede wszystkim miejsce dla osób wierzących. Jednak myślę, że każdy kto odwiedzi to miejsce uzna, że jest ono warte wizyty. Kalwaria jest pięknie usytuowana – wznosi się na wzgórzu nad Jeziorem Wielewskim w sosnowym lesie. Panuje tu cisza i spokój. Spacerując między kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej i podziwiając kapliczki można odpocząć – odetchnąć świeżym powietrzem, zapomnieć o troskach, o codziennej gonitwie, o pracy i obowiązkach. Kalwaria w Wielu to wspaniałe i spokojne miejsce, idealne na relaksujący spacer.
Kalwarię polecam odwiedzić w tygodniu, najlepiej późnym popołudniem, wtedy jest tu cicho i bezludnie, dzięki czemu można docenić urok tego miejsca.
Informacje praktyczne
Wstęp do kalwarii jest darmowy, kapliczki otwarte są w ciągu dnia.
Na spacer po kalwarii polecam zabrać dobre buty z twardą podeszwą, ponieważ ścieżka jest kamienista. Warto też zabrać ze sobą wodę do picia, ponieważ Kalwaria znajduje się około 1 kilometra od centrum Wiela, a w pobliżu nie ma żadnych sklepów.
Na spacer po Kalwarii w Wielu należy przeznaczyć około 1 godziny z dojściem z parkingu około 1,5 godziny.
Jak dojechać:
Wiele to niewielka miejscowość położona na południe od jeziora Wdzydzkiego. Znajduje się ok. 40km na północny – wschód od Chojnic i około 30 km na południe od Kościerzyny. Aby trafić do kalwarii w Wielu należy skręcić przy kościele na południe, a następnie po kilkuset metrach, za domem kultury w prawo w stronę plaży. Znajduje się tu duży parking, a przy nim informacja turystyczna. Do golgoty można dojść kierując się w lewo wzdłuż parkingu lub ścieżką nad samym jeziorem.
Jeżeli będziecie w okolicy to polecam odwiedzić także Wielki Kanał Brdy i Akwedukt w Fojutowie.