Jak może wiecie od końca ubiegłego roku mieszkamy we własnym domu. Dlatego też myślę, że nadeszła pora, aby podzielić się z Wami szczegółami tego jakże ważnego wydarzenia. Postanowiłam zacząć od napisania kilku słów o rzeczy niezwykle ważnej, a mianowicie o tym jak zorganizować przeprowadzkę. Jak się najlepiej przygotować do przeprowadzki i jak spokojnie i bezstresowo przez nią przebrnąć.
Jak zorganizować przeprowadzkę?
Muszę przyznać, że planowanie przeprowadzki to poważne wyzwanie logistyczne. Trzeba uwzględnić inne zajęcia, a także co i w jakiej kolejności pakować i przewozić. W czasie przeprowadzki jest mnóstwo rzeczy do ogarnięcia, ale jeżeli będziecie mieć wszystko dokładnie zaplanowane – dacie radę! My dzięki dobrej organizacji poradziliśmy sobie z nią tylko we dwoje. Nie mieliśmy żadnej obsuwy i jeszcze mieliśmy czas na drobne zakupy w międzyczasie np. aby kupić poduszki, żeby mieć na czym spać pierwszej nocy 😉
Jak zaplanować przeprowadzkę?
Planowanie przeprowadzki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim czy sami będziecie przenosić cały dobytek czy wynajmiecie do tego firmę. Czy macie sporo czasu na przetransportowanie rzeczy, czy raczej musicie zmieścić się w ściśle określonym i krótkim okresie czasu. Istotne jest także czy przeprowadzacie się na niewielką czy bardzo dużą odległość.
Kluczowa jest dobra organizacja i odpowiednie rozplanowanie poszczególnych kroków. Najlepiej najpierw na chwilę usiąść z kartką i długopisem i wypisać sobie wszystko to co jest do zrobienia. A później zabrać się do pracy i po kolei wykonywać poszczególne zadania.
My na przeprowadzkę mieliśmy sporo czasu, własny samochód, a nasz nowy dom znajduje się około 20 km od poprzedniego miejsca zamieszkania. Klucze odebraliśmy 16 grudnia, a mieszkanie musieliśmy zwolnić do 29 grudnia. Także mieliśmy terminy na zakładkę, co było bardzo wygodne i pozwoliło nam na spokojne pakowanie i przewożenie rzeczy. Dobytek przewoziliśmy wieczorami, po pracy oraz w czasie wolnych dni świątecznych, dzięki temu nie musieliśmy zużywać urlopu na przeprowadzkę. Co więcej, ruch w mieście w tym czasie był o wiele mniejszy, co miało znaczący wpływ na sprawne przemieszczanie się. Muszę także nadmienić, że mówiąc o przeprowadzce i zdaniu mieszkania, musieliśmy wygospodarować również czas na posprzątanie starego mieszkania, łącznie z praniem dywanów.
Jak przygotować się do przeprowadzki?
Do przeprowadzki należy zacząć przygotowywać się sporo wcześniej. Zazwyczaj wiecie o planowanej zmianie co najmniej kilka miesięcy wcześniej i jest to świetny czas na:
- zużycie bieżących produktów (spożywczych i chemicznych) i nie kupowanie nowych przed przeprowadzką
- pozbycie się niepotrzebnych, nieużywanych czy zepsutych rzeczy. Choć przyznam, że w czasie pakowania nie miałam czasu na przeglądanie wszystkiego czy na przymierzanie ubrań.
- zaopatrzenie się w kartony, mocne i duże torby – najlepiej sprawdzają się duże, niebieskie torby z IKEA. Przydadzą się także duże worki na śmieci. Całkiem użyteczne są także worki próżniowe, dzięki nim pakunki zajmują o wiele mniej miejsca
- zebranie starych gazet, papieru pakowego i folii bąbelkowej
- taśma klejąca + oklejarka
- gruby marker do opisywania kartonów
Jak zorganizować przeprowadzkę?
Do przeprowadzki trzeba się odpowiednio przygotować. Poza zebraniem toreb i kartonów trzeba te wszystkie rzeczy zgromadzone w domu jakoś spakować:
- rzeczy warto pakować po kolei, najlepiej pomieszczeniami i/lub tematycznie
- pakowanie zacznij od rzeczy najrzadziej używanych, te które używasz na co dzień zostaw na koniec
- ubrania najlepiej spakować do walizek lub dużych czarnych worków na śmieci
- pościel, koce, narzuty można spakować do worków próżniowych dzięki czemu zajmą o wiele mniej miejsca
- książki najlepiej spakować do dużych toreb z IKEA, są one wytrzymałe i wygodnie nosi się je w dwie osoby. Niech Was jednak nie zwiedzie ich wielkość – można je tak zapakować, że potem nie da się ich podnieść 😉
- szkło i ceramikę (szklanki, kubki i talerze) najlepiej zawinąć w gazety, delikatniejsze przedmioty w folię bąbelkową i ciasno ułożyć w niedużych, sztywnych kartonach
- rośliny – do ich przewożenia świetnie nadają się różnego rodzaju kosze lub skrzynki do których można wstawić kilka doniczek, tak aby były ciasno ustawione i się nie ruszały. Większe kwiaty w samochodzie należy postawić na podłodze za przednim siedzeniem i zabezpieczyć, aby się nie ruszały.
Podczas pakowania warto pamiętać, że spakowane pudła i torby zajmują miejsce. Ponieważ część pudeł zawiera delikatne przedmioty nie można składować ich jeden na drugim. Dlatego może się zdarzyć, że nie uda się Wam spakować najpierw wszystkiego, a potem tego wywozić, bo zwyczajnie w mieszkaniu nie będziecie mieć miejsca na składowanie tych spakowanych rzeczy. Dlatego my pakowaliśmy część rzeczy, ładowaliśmy do samochodu i wywoziliśmy. Gdy zapakowałam do samochodu to co było przygotowane, a w aucie było jeszcze trochę miejsca, wtedy chodziłam po mieszkaniu i dopakowywałam różne rzeczy. Zbierałam tzw. drobnicę i tym dopychałam auto, aby przewieźć jak najwięcej rzeczy za jednym razem.
Jak zabezpieczyć rzeczy na czas przeprowadzki
Bardzo istotne jest, aby dobrze zabezpieczyć delikatne przedmioty na czas przeprowadzki. Aby nic się nie potłukło najlepiej owinąć to w folię bąbelkową. Talerze, czy inne ceramiczne naczynia najlepiej przekładać ściereczkami kuchennymi lub zawinąć ręcznikami, które i tak musicie przetransportować. W ten sposób zredukujecie ilość folii.
Elektronikę najlepiej transportować w oryginalnych pudłach o ile je jeszcze macie, jeżeli nie ponownie użyjcie folii bąbelkowej lub ręczników. My przewieźliśmy telewizor na tylnym siedzeniu przypięty pasami.
Jak zapakować kartony
Mogłoby się wydawać, że pakowanie kartonów to nic trudnego, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
- kartony nie powinny być zbyt duże, bo ciężko je złapać i dźwignąć.
- przedmioty w kartonach powinny być ściśle ułożone, aby się ruszały, a co za tym idzie, aby się nie uszkodziły.
- rzeczy należy układać dopasowując je kształtem do siebie, a jeżeli to nie jest możliwe to puste przestrzenie zapchać czymś miękkim, co i tak musicie spakować (ściereczki, maskotki, poduszki)
- cięższe przedmioty układajcie na spodzie, a lżejsze na wierzchu.
- zaklejcie dobrze kartony, nie tylko z góry, ale także od spodu, aby dno się nie otworzyło gdy go podniesiecie 😉
- opiszcie kartony, wtedy przy rozpakowywaniu będzie Wam o wiele łatwiej od razu umieścić je we właściwym pomieszczeniu.
- na kartonach z delikatnymi i mogącymi się potłuc/uszkodzić przedmiotami napiszcie – SZKŁO!
Przeprowadzka – jak zapakować samochód?
Prawidłowe zapakowanie samochodu to także nie lada sztuka. Samochód należy tak zapakować, aby ładunek w żaden sposób nie utrudniał prowadzenia pojazdu i nie ograniczał widoczności. Najbardziej istotne jest prawidłowe rozłożenie ciężaru w samochodzie. Najcięższe pakunki powinny znaleźć się jak najbliżej środka auta, lżejsze można układać na samym tyle.
Do samochodu nie można wrzucać wszystkiego „jak leci”! Pakując samochód trzeba zacząć od największych i najcięższych bagaży, a na nich układać lżejsze, mniejsze i nieforemne. Aby ograniczyć liczbę kursów, należy maksymalnie wykorzystać przestrzeń bagażową (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa). Może się zdarzyć, że niektóre przedmioty będą lepiej pasowały gdy wyjmie się je z toreb i rozparceluje pojedynczo. Wiele drobniejszych przedmiotów można poupychać w wolne przestrzenie. Układając pakunki w samochodzie należy pamiętać, aby nie były ułożone zbyt wysoko – powyżej wysokości zagłówków. Powinny także być ściśle ułożone, aby nie przemieszczały się podczas jazdy.
Jeżdżąc zapakowanym samochodem należy zachować szczególną ostrożność i wziąć poprawkę na to, że obciążony samochód inaczej zachowuje się na drodze, a droga hamowania jest dłuższa. Pamiętajcie, że macie w aucie wiele delikatnych rzeczy i po porostu trzeba jechać wolniej i ostrożniej (delikatniej).
Po zapakowaniu samochodu skorygujcie ustawienie świateł, aby nie świecić innym kierowcom po oczach – skierujcie je w dół.
Co przyda się w czasie przeprowadzki
Tak jak wspomniałam na początku, pakowanie należy zacząć od rzeczy najrzadziej używanych, a kończyć na tych niezbędnych. Na sam moment przeprowadzki warto spakować torbę z najbardziej potrzebnymi rzeczami (taki bagaż podręczny):
- ubrania – bielizna, ubranie na następny dzień, wygodne ubranie do pracy w domu
- przybory toaletowe – szczoteczka do zębów, mydło i szampon, ręcznik, papier toaletowy
- wszystkie niezbędne dokumenty
- naładowana elektronika i ładowarki
- podstawowe wyposażenie kuchni (talerze, sztućce, kubki, czajnik, herbata)
- coś do jedzenia (przekąski, suchy prowiant, zupki, dania błyskawiczne)
- napoje
Cóż i to chyba wszystkie moje rady dotyczące tego jak zorganizować przeprowadzkę. Moglibyście dorzucić coś do tej listy?
Życzę Wam powodzenia w przyszłych przeprowadzkach. I pamiętajcie, podczas przeprowadzki najważniejszy jest spokój, cierpliwość i wytrwałość. A jakie są Wasze doświadczenia przeprowadzkowe? Podzielcie się!
4 komentarze
Jak dobrze, że przeprowadzkę mam już dawno za sobą, żałuję że wtedy nie trafiłam na podobny wpis, wtedy by mi było o wiele łatwiej
Najważniejsze, że się udało! 🙂
NIedługo mnie to czeka, także cenne rady 🙂
Mam nadzieję, że moje porady okażą się przydatne i ułatwią Ci przeprowadzkę 😉
Powodzenia!