Anioł Północy (Angel of the North) to imponująca rzeźba wybudowana na wzgórzu Birtley na południe od Newcastle. Rzeźba została zaprojektowana przez znanego artystę Antonego Gormley’a.
Miejsce ustawienia rzeźby zostało wybrane, tak by była ona dobrze widoczna z okolicznych dróg, szczególnie z drogi krajowej A1 oraz głównej linii kolejowej łączącej Edynburg z Londynem. Dzięki temu Anioł uchodzi za najczęściej oglądane dzieło sztuki na świecie (widzi je ponad 1 osoba na sekundę). Innym powodem usytuowania rzeźby w tym miejscu, jest historia tej okolicy. To tu znajdowały się niegdyś kopalnie węgla, górnictwo stanowiło istotny element gospodarki tej części kraju. Kopalnie zostały jednak zamknięte pod koniec lat 60-tych XX wieku, a na początku lat 90-tych tereny te zostały odzyskane, zrekultywowane i przekształcone w tereny zielone. Rzeźba stanowi hołd dla ciężko pracujących tu niegdyś górników. Istotne jest także to, że posąg został wykonany w pobliskiej hucie, przez lokalną społeczność.
Prace nad rzeźbą rozpoczęły się w 1994 roku, a ukończone dzieło zostało odsłonięte w lutym 1998 – właśnie minęło 20 lat jej istnienia. Rzeźba została wykonana w trzech elementach: korpus i dwa skrzydła, które zostały przetransportowane z pobliskiej huty w zimną, lutową noc. Nie zniechęciło to jednak setek jeżeli nie tysięcy okolicznych mieszkańców na wyjście z domów i obserwowanie tej powolnej podróży. Elementy Anioła zostały przewiezione na specjalnej lawecie, która ze względu na wielkość transportowanego ładunku poruszała się z maksymalną prędkością 20 km/h.
Anioł Północy szybko został okrzyknięty ikoną Anglii i punktem orientacyjnym Północno – Wschodniej Anglii. Choć nie obyło się bez krytyki i silnej opozycji przeciwko tej rzeźbie. Niektórzy lokalni politycy uważali, że statua będzie rozpraszała kierowców, co w efekcie przyczyni się do większej liczby wypadków. Statystyki policyjne nie wykazały jednak takiej prawidłowości.
Przesłanie rzeźby:
- oddanie hołdu górnikom
- ukazanie przejścia od epoki industrialnej do informatycznej
- skupienie się na ludzkich lękach i nadziejach
Ciekawostki:
- Rzeźba została tak skonstruowana, aby mogła stawić opór wiatrom wiejącym z prędkością do 160 km/h.
- Konstrukcja została zakotwiczona betonowym fundament (ważącym 600 ton) scalającym rzeźbę ze skałami znajdującymi się w podłożu. Po więcej szczegółów technicznych zapraszam na stronę gminy Gateshead).
- Rzeźba kosztowała 800.000 funtów.
- Skrzydła anioła nie znajdują się w linii prostej, ale są nachylone nieco ku przodowi, aby stworzyć wrażenie obejmowania.
- Rzeźba ma 20 metrów wysokości, a rozpiętość skrzydeł sięga 54 metrów,w związku z czym uważana jest za największą rzeźbę anioła na świecie.
- Anioł waży 200 ton
- Stworzenie rzeźby zajęło dwudziestoosobowej ekipie 6 miesięcy.
- Rzeźba ma przetrwać ponad 100 lat
- Rzeźba została wykonana ze stali odpornej na warunki pogodowe (z takiej jak buduje się np. mosty) z niewielką domieszką miedzi, dzięki czemu w miarę upływu lat powstaje na niej charakterystyczna patyna.
- Dzięki prostej konstrukcji z bardzo odpornego materiału, statua nie wymaga zbyt wielkich zabiegów konserwatorskich. Jej stan techniczny sprawdzany jest co 7 lat.
- Istnieje szczególna odmiana żonkila o nazwie Anioł Północy, kwiat odznacza się intensywnym pomarańczowo-rdzawym odcieniem oraz dużą wysokością.
W odpowiedzi na pytanie – dlaczego Anioł, autor rzeźby odpowiada, że nikt, nigdy nie widział anioła i że ludzie muszą je sobie wyobrażać, a to jest jego wizja tej wyimaginowanej postaci.
Anioł północy – jak dojechać
Anioł Północy znajduje się przy drodze A167, w pobliżu zjazdu z drogi A1.
Jeżeli zatrzymaliście się w Newcastle, a nie macie samochodu, do Anioła najłatwiej dojechać autobusem nr 21, linia nawet nazywa się „Angel”. Podróż z centrum Newcastle (Eldon Square) trwa około 30 minut, a bilet powrotny kosztuje £4.20 (z Gateshead Interchange £3).
Samochodem dojedziecie tam drogą A1 zjeżdżając na drogę A167 (Durham Road).
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące tej rzeźby – piszcie! Postaram się udzielić wszelkich informacji.
Pozdrawiam!
11 komentarzy
Piękna rzeźba, niestety Newcastle zupełnie mi nie po drodze:) ale.moze kiedyś…
Zwiedzajac Wyspy Brytyjskie, warto tedy przejechac i zatrzymac sie choc na chwile, bo rzezba robi na prawde duze wrazenie 🙂
U mnie w miasteczku, przed biblioteką stoi inna rzeźba tego artysty dlatego kiedyś się specjalnie wybiorę zobaczyc Anioła. Bardzo interesujący tekst, uwielbiam czytać takie rzeczy
Widziałam Anioła w drodze do Edynburga dwa lata temu, ale nie miałam pojęcia, że tyle jest w tej rzeźbie historii! Dziękuję za informację;)
Właśnie dlatego stoi przy tej głównej drodze, aby widziało go jak najwięcej ludzi 😉 Cieszę się, że wpis się podobał 😉
Niesamowita rzeźba, robi wrażenie, a na żywo to pewnie dopiero. 🙂 Genialne ujęcia i bardzo ciekawy opis. Pozdrawiam serdecznie. 🙂
Bardzo dziękuję. Cieszę się że wpis się podoba. Na żywo rzeźba robi na prawdę niesamowite wrażenie! 🙂 Polecam odwiedzić, jeśli będziesz w okolicy 😉
Mieszkam jakieś 20 mil od Anioła, byłam kilka razy. Robi wrażenie, chociaż z takich symboli North East wolę Ppenshaw Monument.
Pozdrawiam serdecznie.
Aniol bardzo mi sie podobal, jest ogromny i na prawde robi wrazenie 😉 A taki Monument o jakim piszesz to mam w Edynburgu 😉
Wspaniałe
Byłam,widziałam.Piękny ale mroczny jak dla mnie.